Kolagenas: kas tai ir kas skatina jo gamybą?
Kolagenas yra vienas dažniausiai mūsų kūne sutinkamų baltymų. Jis sudaro apie 30% visų kūno baltymų ir yra pagrindinė mūsų odos, raumenų, kaulų, sausgyslių ir raiščių bei kitų jungiamųjų audinių statybinė medžiaga. Jis taip pat randamas žmogaus organuose, kraujagyslėse, žarnyno gleivinėse ir visur kur randama jungiamoji medžiaga. Kolagenas yra baltymas, atsakingas už sveikus sąnarių ir odos elastingumą, todėl būtent jis leidžia mums džiaugtis kūno lankstumu ir jaunatviška oda be raukšlelių. Senstant mūsų turimas kolagenas suyra ir organizmui tampa vis sunkiau jo pasigaminti. Šiandien pakalbėsime apie tai, kas yra kolagenas, kokia jo nauda ir kas skatina kolageno gamybą kokią organizme.
Pagrindinis kolageno vaidmuo yra suteikti viso kūno audiniams struktūrą, jėgą ir atramą. Patyrinėjus atidžiau, kolagenas organizme padeda atlikti gausybę užduočių:
- Padeda fibroblastams formuotis dermoje (viduriniame odos sluoksnyje), o tai padeda naujoms ląstelėms augti.
- Dalyvauja senų ląstelių pakeitimo naujomis procese.
- Veikia kaip apsauginė vidaus organų danga.
- Suteikia odai struktūrą, stiprumą ir elastingumą.
- Padeda kraujui krešėti ir kita.
Kolageno nauda ir rūšys
Mokslininkai išskyrė 28 kolageno tipus, iš kurių penki pagrindiniai yra šie:
- I tipas, kuris suteikia tvirtumo odai, kaulams, raiščiams ir sausgyslėms.
- II tipas randamas sąnario kremzlėse ir padeda palaikyti sąnarius lanksčius.
- III tipas randamas vidaus organuose, kraujagyslėse ir raumenyse.
- IV tipas randamas kai kuriuose odos sluoksniuose.
- V tipas randamas ragenoje, taip pat kai kuriuose odos ir plaukų sluoksniuose.
Senstant mūsų kūnas gamina vis mažiau kolageno, o esamos kolageno atsargos skaidosi vis greičiau. Maža to, kolagenas, kuris pasigamina kūne, taip pat yra prastesnės kokybės. Tai natūralūs, su amžiumi susiję pokyčiai, kurių nepavyks išmatuoti, pavyzdžiui, atliekant kraujo tyrimą, tačiau kūnas kolageno mažėjimą atskleidžia gausybe požymių:
- Veido ir kūno oda tampa suglebusi, nestangri ar susiraukšlėjusi.
- Akys atrodo įdubusios.
- Padažnėjęs mėšlungis, silpnėjantys raumenys ir raumenų skausmai.
- Mažiau lankstumo sausgyslėse ir raiščiuose.
- Sąnarių skausmas arba osteoartritas dėl nusidėvėjusių kremzlių sąnariuose.
- Mobilumo sumažėjimas, susijęs su sąnarių nelankstumu ir pažeidimais.
- Virškinimo trakto problemos, atsirandančios dėl virškinamojo trakto gleivinės plonėjimo.
- Problemos su kraujotaka.
Kokie įpročiai labiausiai kenkia kolageno gamybai?
Kaip minėjome, kolageno mažėjimas, tai natūralus su amžiumi susijęs reiškinys, kuris paveikia visas organizmo sistemas. Visgi, kaip visi su amžiumi susiję reiškiniai, kolageno mažėjimas irgi priklauso nuo gyvenimo būdo ir mitybos įpročių. Mokslininkai išskyrė keletą veiksnių, kurie spartina kolageno kieko organizme mažėjimą.
Rūkymas. Mokslininkai įrodė, kad rūkymas mažina kolageno gamybą. Jo poveikis ypač pastebimas odoje, nes tabakas pažeidžia kolageną ir elastiną, todėl atsiranda daugiau raukšlių ir lėtėja žaizdų gijimas. Nikotinas sutraukia kraujagysles, esančias prie pat odos paviršiaus, trukdydamas kraujui tiekti deguonį ir maistines medžiagas odos ląstelėms ir taip greitina odos senėjimo procesus.
Gausus cukraus ir rafinuotų angliavandenių vartojimas. Cukrus prisijungia prie baltymų, sudarydamas sudėtingus glikacijos šalutinius produktus. Šios molekulės pažeidžia netoliese esančius baltymus, todėl ir baltymas kolagenas tampa silpnas, sausas ir trapus.
Ultravioletinės šviesos poveikis. Per daug saulės spindulių sumažina kolageno gamybą ir skatina greitesnį kolageno skaidymąsi. Ultravioletiniai saulės ir soliariumo spinduliai pirmiausia paveikia odą ir sukelia raukšles, todėl verta apie tai pamąstyti kas kartą lepinantis saulės voniomis.
Taigi ką daryti, norint sulėtinti odos kolageno praradimą ir su tuo ateinančius senėjimo požymius?
Kad atitolintumėte odos senėjimo požymius, venkite pernelyg ilgo buvimo saulėje ir visada, būdami lauke, vartokite apsaugos nuo saulės priemones turinčias didelį SPF faktorių (SPF 30 ir daugiau). Ultravioletiniai spinduliai pažeidžia kolageną, todėl jei naudosite produktus, kurie turi didelį apsaugos nuo saulės faktorių (SPF), padėsite savo odai šios žalos išvengti. Būdami lauke dėvėkite plačiabrylę skrybėlę, akinius nuo saulės su UV apsauga ir lengvus marškinius ilgomis rankovėmis bei kelnes. Norėdami dar daugiau apsaugos, ieškokite drabužių su ultravioletinių spindulių apsaugos faktoriaus etikete. Suprantama, jei tik yra galimybė, venkite soliariumo procedūrų.
Valgykite gerai subalansuotą maistui, pavyzdžiui, išmėginkite Viduržemio jūros dietą, kurioje gausu daržovių, pupelių, nesmulkintų grūdų, riešutų ir vaisių bei jūros gėrybių, mėsos, paukštienos, pieno produktų ir kiaušinių.
Ir žinoma dabar pat meskite rūkyti ir taip išsaugokite savo odos, kraujagyslių sistemos ir kitų kūno sistemų sveikatą ir jaunystę.
Maistas, kuris gali padėti kolageno gamybai
Kai jau žinome, kad nesaikingas cukraus ir rafinuotų angliavandenių vartojimas kenkia kolageno sintezei, verta sužinoti, kas skatina kolageno gamybą. Kolagenas yra baltymas, todėl kūnas negali jo absorbuoti tiesiogiai. Su maistu gautus kolageno baltymus, kūnas suskaido į aminorūgštis, todėl valgant maistą, kuriame gausu kolageno, jūsų organizme kolageno kiekis tiesiogiai nepadidėja. Vis dėlto maisto produktai, kuriuose yra žaliavų, skatinančių kolageno gamybą (ypač aminorūgščių prolino ir glicino, procesui reikalingo vitamino C, cinko ir vario ir kt.) gali būti labai padėti kolageno gamybai. Kolageno sintezei užtikrinti, mityboje labai naudingi yra:
- Vitaminas C. Vitamino C yra apelsinuose, braškėse, paprikose, brokoliuose, Briuselio kopūstuose ir bulvėse.
- Prolinas (amino rūgštis). Prolino yra grybuose, kopūstuose, šparaguose, žemės riešutuose, kviečiuose, žuvyje, kiaušinių baltymuose ir mėsoje.
- Glicinas (amino rūgštis). Glicino yra raudonoje mėsoje, kalakutienoje, vištienos ir kiaulienos odoje, žemės riešutuose ir granoloje.
- Varis. Vario yra kepenyse, omaruose, austrėse, šitake grybuose, riešutuose ir sėklose, lapiniuose žalumynuose, tofu sūryje ir juodajame šokolade.
- Cinkas. Cinko yra austrėse, raudonoje mėsoje, paukštienoje, kiaulienoje, pupelėse, avinžirniuose, riešutuose, brokoliuose, žaliose lapinėse daržovėse, sveikuose grūduose ir pieno produktuose.
Jaunystės eliksyras – kolageno atsargos odoje
Vienas pirmiausiai kolageno trūkumą išduodančių organizmo požymių yra senstanti oda. Teisingas gyvenimo būdas ir visavertė mityba gali padėti išlaikyti turimas kolageno atsargas, tačiau ką daryti, jei norime dar truputį padėti savo odai atrodyti puikiai ir jaunai? Šiuolaikiniai kosmetologijos ir dermatologijos mokslai ilgai ieškojo būdų, kaip padėti odai atrodyti puikiai ir verta pasidžiaugti, kad jau atrasta keletas medžiagų, kurios gali padėti odos kolageno atsargoms odoje papildyti.
Viena iš veiksmingiausių procedūrų kolageno gamybai odoje skatinti yra biostimuliacija SCULPTRA® injekcijomis, kurios padeda odai atrodyti stangriau ir jauniau. Šios injekcijos, tai originalus ir unikalus injekcinis kolageno biostimuliatorius, kuriame yra biologiškai suderinamos poli-l-pieno rūgšties (PLLA) mikrodalelės. Biostimuliacijos injekcijos, skamba lyg būtų leidžiamas kolagenas, tačiau yra visai priešingai: šios mikrodalelės veikia pagrindinę kolageno nykimo priežastį odoje, nes gali pasiekti gilesnius odos sluoksnius, kur šis procesas ir vyksta, bei skatina natūralią kolageno gamybą organizme.
SCULPTRA® injekcijos padidina odos elastingumą ir pagerina bendrą odos kokybę ir išvaizdą, suteikdamos odai spindesį ir jaunatvišką išvaizdą. Taigi jei esate vyresni nei keturiasdešimties ir pastebėjote pirmuosius suglebusios ir pažeistos odos požymius, greičiausiai Jūsų odoje prasidėjo lengvas ar vidutinis kolageno nykimas. Būtent dabar pats tinkamiausias laikas pasinaudoti biostimuliacijos SCULPTRA® injekcijomis teikiamais privalumais, apie kuriuos daugiau sužinoti galite čia.