Prakaitavimas yra normali organizmo funkcija, padedanti kūnui neperkaisti. Iš tiesų, prakaitavimas yra naturalus organizmo temperatūros reguliavimo būdas, todėl šiltuoju metų laiku žmonės prakaituoja. Esant tam tikroms aplinkybėms, pavyzdžiui, dideliam krūviui i, nervinantis, pykstant, susigėdus ar išsigandus , žmonės prakaituoja gausiau.
Prakaitas formuojasi prakaito liaukose. Didžioji dalis šių liaukų yra išsidėsčiusios pėdose, delnuose, kaktoje bei pažastyse, todėl šios sritys prakaituoja daugiausia
AR ŽINOTE, KAD VISAME KŪNE YRA MAŽDAUG TRYS MILIJONAI PRAKAITO LIAUKŲ?
Pernelyg gausus prakaitavimas yra patologija, vadinama hiperhidroze, kurios metu žmonės gausiai ir netikėtai prakaituoja. Žmonės, kenčiantys nuo hiperhidrozės, prakaituoja net ir esant įprastoms aplinkybėms, pavyzdžiui, patalpoje su oro kondicionieriumi arba ilsėdamiesi.
Hiperhidrozės poveikis mūsų odai:
- Oda tampa balta ir minkšta (maceruota). Atsiranda didesnė tikimybė užsikrėsti bakterine ar grybeline infekcija.
- Atsiranda poveikis profesiniam ir socialiniam gyvenimui. Pavyzdžiui, kai kurioms profesijoms problemų gali kelti prakaituoti delnai (muzikantams, elektrikams, laikrodininkams). Dėl to gali netgi tekti keisti darbą. Dėl darbo ypatumo Jums gali reikėti dažnai sveikintis spaudžiant ranką ir galite jaustis nesaugūs ir sudirgę.
Pirminė hiperhidrozė yra dažnas sutrikimas, nuo kurio kenčia beveik 3 proc. žmonių. Paprastai ji prasideda paauglystėje, kai šie dažniausiai būna sveiki. Pirminė hiperhidrozė dažniausiai nustatoma specifinėse vietose, pavyzdžiui, pažastyse, taip pat plaštakose, pėdose ir ant veido. Dažnai prakaitavimas būna generalizuotas ir pasireiškia visame kūne, tačiau paprastai tokį prakaitavimą sukelia kiti veiksniai, pavyzdžiui, infekcija arba vaistų vartojimas. Nors tiksli pirminės hiperhidrozės priežastis nėra aiški, su pernelyg intensyvia prakaito liaukų stimuliacija siejama natūrali medžiaga, vadinama acetilcholinu.
SVARBU KONSULTUOTIS SU GYDYTOJU, PO KRUOPŠTAUS KLINIKINIO IŠTYRIMO GYDYTOJAS GALĖS PASAKYTI, AR JUMS YRA PIRMINĖ AR ANTRINĖ HIPERHIDROZĖ.
AR ŽINOJOTE, KAD KARŠTIS, EMOCIJOS ARBA AŠTRŪS PATIEKALAI GALI SUSTIPRINTI PRAKAITAVIMĄ?
HIPERHIDROZĖS PAŽEIDŽIAMOS SRITYS:
- PAŽASTYS (PAŽASTŲ HIPERHIDROZĖ)
- DELNAI (DELNŲ HIPERHIDROZĖ)
- PADAI (PĖDŲ HIPERHIDROZĖ)
- VEIDAS (VEIDO HIPERHIDROZĖ)
- KIRKŠNYS
- LIEMUO ARBA NUGARA
Diagnostika
JUMS GALĖTŲ BŪTI NUSTATYTA HIPERHIDROZĖ, JEI:
- GAUSIAI PRAKAITUOJATE BE PRIEŽĄSTIES;
- VISĄ DIENĄ REIKIA VALYTI PRAKAITĄ NUO KAKTOS;
- PERSIRENGIATE DAUGIAU NEI KARTĄ PER DIENĄ;
- KOVAI SU GAUSIU PRAKAITAVIMU NAUDOJATE ANTIPERSPIRANTUS, SERVETĖLES, MILTELIUS AR KITAS PRIEMONES;
- PRAKAITAVIMAS JUS ERZINA, TRIKDO, PRIVERČIA SUSIGĖSTI AR SKŲSTIS;
- JUMS ATRODO, KAD PRAKAITAVIMAS RIBOJA KASDIENĮ GYVENIMĄ.