Kaip sumažinti prakaitavimą ir kovoti su prakaito kvapu?
Prakaitavimas yra natūralus reiškinys, tačiau taip pat natūralu ir tai, kad nemalonus prakaito kvapas gali kelti nepatogumų ir verčia jaustis nemaloniai. Pajutę prakaito dėmes pažastyse dažnas pagalvojame ar nemalonaus reiškinio nepastebi šalia esantieji, o prakaitavimas ypač suneramina kai yra siejamas su jautriais gyvenimo momentais, tokiais kaip paauglystė ar menopauzės metu, arba su kai kuriomis medicininėmis būklėmis, kaip nutukimas ar hiperhidrozė (perteklinis prakaitavimas). Teisingai pasirinktų higienos priemonių naudojimas, laisvi drabužiai iš natūralių medžiagų, tokių kaip medvilnė ar linas, leidžiančių odai laisvai kvėpuoti ir išdžiūti ar medicininės procedūros gali labai pagerinti situaciją, tačiau pakalbėkime apie viską nuo pradžių.
KODĖL MENOPAUZĖS METU PRAKAITAVIMAS GALI TAPTI PROBLEMA?
Menopauzė yra natūralus moters gyvenimo etapas, kurį dažnai lydi įvairūs simptomai, kurie gali pakeisti įprastinę gyvenimo tėkmę. Vienas iš šių simptomų, sukeliantis daug diskomforto, yra karščio bangos ir jas lydintis prakaitavimas. Reikia turėti mintyje, kad tai yra tiesiog vienas iš galimų menopauzės simptomų, o jo intensyvumas skirtingoms moterims gali labai skirtis. Vienas moteris tai paveikia ne daugiau nei vienas kitas atvejis per savaitę, o kai kurios pastebi dažnus karščio pliūpsnius ar padidėjusį prakaitavimą, kurį kartais lydi ir nemalonus prakaito kvapas.
Vienas iš pagrindinių veiksnių, sukeliančių karščio bangas, o kartu ir gausų prakaitavimą, yra hormonų pokyčiai organizme. Menopauzė reiškia sumažėjusią estrogeno gamybą, o tai gali turėti įtakos termoreguliacijai organizme. Maža to, padidėjęs stresas taip pat gali būti svarbus veiksnys siejamas su prakaitavimu. Menopauzė jau savaime daugeliui moterų linkusi sukelti emocinę įtampą, nestabilumą bei padidėjusį jautrumą. Tačiau jei moteris patiria didesnį stresą arba susiduria su emociniais iššūkiais, tai gali dar padidinti karščio bangų kiekį ir prakaitavimo intensyvumą.
Jei nutarėte ieškoti būdų, kaip suvaldyti prakaitavimą menopauzės metu, svarbu rasti individualų požiūrį ir būdus, kurie padėtų suvaldyti šiuos ir kitus, su menopauzės laikotarpiu susijusius, simptomus būtent Jums. Tai gali įtraukti naujus sveikos gyvensenos įpročius, tokius kaip reguliarus fizinis aktyvumas ir sveika mityba, streso valdymo būdus, o taip pat verta atkreipti dėmesį ir į vartojamų medikamentų aprašymus, nes kurie vaistai (pvz tokie kaip tamoksifenas arba antidepresantai), gali turėti šalutinį poveikį, kuris skatina karščio bangas ir prakaitavimą.
Visgi jei stresas jau suvaldytas, kasdien laikotės sveikos gyvensenos principų, o prakaitavimas ir karščio bangos ir toliau neduoda ramybės, verta pagalvoti apie galimybę kreiptis į gydytoją dėl hormonų terapijos arba pasvarstyti apie prakaitavimo mažinimą botulino injekcijomis, kurios kai kurioms šio amžiaus moterims yra tikras išsigelbėjimas. Plačiau apie botulino toksino injekcijas.
KAIP MAŽINTI PRAKAITAVIMĄ? PATARIA EKSPERTAI
Nors mokslas sukuria vis efektyvesnius dezodorantus, jie gerokai nusileidžia botulino injekcijoms, kurios yra bene veiksmingiausias gausaus prakaitavimo gydymo būdas. Į pažastis ar kitas gausaus paveiktas prakaitavimo vietas (kaip pėdos, delnai ir kita) suleidus labai išgryninto botulino toksino, sustabdoma prakaito liaukų veikla bei nuslopinamas neuromediatoriaus acetilcholino išsiskyrimas.
Procedūros dėka, nuslopinamas nervinio impulso perdavimas iš nervo į raumenį, taip prakaito liauka nesusitraukia, o prakaitas nėra išskiriamas, todėl išnyksta ir nemalonus prakaito kvapas. Žinoma kūnas perteklinį vandenį pašalina su šlapimu ar kitose vietose, kur prakaitas pasiskirsto tolygiau ir skleidžia mažiau kvapo ir bent pusmetį nereikia galvoti apie nemaloniausius ir rūpesčius keliančius prakaitavimo plotus. Maža to, kai kuriems pacientams poveikis trunka net iki metų, o po kiekvienos atliktos procedūros, botulino paveiktoje vietoje, prakaito skirias vis mažiau.
Išbandžiusieji šią prakaitavimo mažinimo procedūrą, grįžta ją kartoti nes:
- Tai tikrai efektyvus būdas ilgam sumažinti ar beveik visai sustabdyti prakaitavimą, o rezultatai trunka net iki vienerių metų!
- Procedūra labai greita (vos apie pusvalandį) ir neskausminga, todėl tinka įvairaus jautrumo žmonėms.
- Botulino toksino injekcijos yra itin saugi ir moksliniais tyrimais patvirtinta priemonė leidžianti gyventi be perteklinio prakaitavimo keliamų problemų.
Nesvarbu kurį prakaitavimo stabdymo būdą pasirinksite, svarbu prisiminti, kad kiekvienas organizmas yra unikalus, todėl gali tekti išbandyti keletą skirtingų būdų ir atrasti tai, kas geriausiai veiktų Jums. Svarbiausia gausaus prakaitavimo sukeliamų nemalonumų neignoruoti, o kai atrasite sau tinkamą metodą, visose gyvenimo aplinkybėse jausitės jaukiau ir patogiau.