Aminorūgštys veidui: naudos kurias verta žinoti
Amino rūgštys atlieka svarbų vaidmenį žmogaus organizme ir sudaro apie dvidešimt procentų viso kūno masės. Jos suteikia energijos kasdienei veiklai, bet ar žinojote, kad aminorūgštys yra ne mažiau svarbios ir jūsų odos grožiui? Aminorugštys pasižymi įvairiomis senėjimą stabdančiomis savybėmis, padeda veidui ilgiau atrodyti jaunatviškai, leidžia odai išsaugoti drėgmę ir gaminti kolageną. Tačiau pakalbėkime apie viską nuo pradžių.
Aminorūgštys yra molekulės, kurios susijungia ir sudaro baltymus. Kūnas naudoja šiuos baltymus, įvairioms kūno funkcijoms atlikti, tokioms kaip maisto skaidymas, raumenų auginimas, imuninės sistemos stimuliavimas ir pažeistų kūno audinių atstatymas. Svarbiausia, kad kalbant apie odos priežiūrą, aminorūgštys atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį, leidžiantį mums išlaikyti sveiką odą.
Kad padėtume savo veidui ir visam organizmui išvengti amino rūgščių trūkumo, nepamirškite į savo racioną įtraukti produktus, kurie yra geri nepakeičiamų aminorūgščių šaltiniai:
- Lizino yra mėsoje, kiaušiniuose, sojoje, juodosiose pupelėse ir moliūgų sėklose.
- Mėsoje, žuvyje, paukštienoje, riešutuose, sėklose ir sveikuose grūduose yra daug histidino.
- Varškės sūryje ir kviečių gemaluose yra daug treonino.
- Metionino yra kiaušiniuose, grūduose, riešutuose ir sėklose.
- Valino yra sojoje, sūryje, žemės riešutuose, grybuose, grūduose ir daržovėse.
- Izoleucino gausu mėsoje, žuvyje, paukštienoje, kiaušiniuose, sūryje, lęšiuose, riešutuose ir sėklose.
- Pienas, soja, pupelės ir ankštiniai augalai yra puikūs leucino šaltiniai.
- Fenilalanino yra pieno produktuose, mėsoje, paukštienoje, sojoje, žuvyje, pupelėse ir riešutuose.
- Triptofano yra daugumoje baltymų turinčių maisto produktų, įskaitant kviečius, varškę, vištieną ir kalakutieną.
Jų atsargas taip pat galite papildyti pasirinkdami aukštos kokybės maisto papildus, o taip pat odą jomis papildyti galite ir išoriškai, tam dermatologai naudoja procedūrą vadinamą pakaitine aminorūgščių terapija, daugiau apie ją sužinoti galite čia.
Aminorūgštys atlieka lemiamą vaidmenį jūsų odos grožiui bei palaiko odos sveikatą. Dėl savo savybių jos padeda gali atstatyti pažeistą odą ir apsaugoti ją nuo žalingųjų saulės spindulių. Aminorūgštys taip pat padeda išlaikyti odos mikrobiomą ir subalansuoti odos pH lygį. Maža to, jos tiesiogiai dalyvauja kuriant ir palaikant jungiamuosius audinius, taigi ir išlaikant jaunatvišką odos tekstūrą ir kovoja su įprastiniais odos senėjimo požymiais.
Verta plačiau apibrėžti keletą amino rūgščių savybių, aktualių jūsų odai:
Drėgmės reguliavimas odoje
Aminorūgštys reguliuoja drėgmės judėjimą odoje. Kai šis procesas sutrinka, atsiranda odos sausumas, dažnai sukeliantis didesnes odos problemas, tokias kaip spuogai ir ankstyvos raukšlės. Aminorūgštys gali pagerinti vandens įsisavinimą, todėl jas galima derinti su ingredientais, naudojamais odos drėgmei palaikyti, pavyzdžiui, hialurono rūgštimi.
Antioksidacinės savybės
Amino rūgštys yra itin veiksmingi antioksidantai, o tai reiškia, kad jos gali padėti sumažinti uždegimą, pagerinti odos spalvą ir net apsaugoti odą nuo laisvųjų radikalų.
Kolageno gamyba
Aminorūgštys yra žinomos dėl savo gebėjimo skatinti kolageno, taip pat fibrinogeno bei elastino gamybą. Kolagenas apsaugo odą nuo suglebimo, užtikrindamas, kad oda išliks stipri ir išlaikys elastingumą. Kolagenas taip pat būtinas natūraliam odos atsinaujinimo procesui, todėl rekomenduojama valgyti maistą, kuriame gausu baltymų būtent tam, kad organizme netrūktų medžiagų, būtinų kolageno sintezei.
Ląstelių atnaujinimas
Aminorūgštys taip pat padeda skatinti peptidų gamybą, o tai gali padėti sumažinti raukšlių susidarymą, o taip pat jos skatinti odos regeneraciją.
Senėjimo pristabdymas
kiekviena aminorūgštis turi kelias esminės naudas, kovojančias su konkrečiais senėjimo problemas. Vienos padeda išlyginti odą, kitos odą stangrina arba padeda sumažinti smulkias linijas ir raukšles. Būtent todėl aminorūgštys yra puikios sudedamosios dalys gaminant senėjimą stabdančius kosmetikos produktus.
Aminorūgštys dalyvauja dalyvauja reikšmingose cheminėse reakcijose organizme, padeda pernešant maistines medžiagas, užkerta kelią ligoms ir atlieka daug kitų naudingų veiklų, todėl jų trūkumo požymiai akivaizdžiai matosi organizme. Dėl aminorūgščių trūkumo gali sumažėti imunitetas, atsirasti virškinimo problemų, depresija, vaisingumo problemos, sumažėti protinis budrumas, sulėtėti vaikų augimas ir daugelis kitų sveikatos problemų. Maža to, oda taip pat signalizuoja, kad jai trūksta amino rūgščių sausumu, ankstyvomis raukšlėmis ir kitais senėjimo požymiais. Todėl jei jaučiate, kad oda ir plaukai atrodo nekaip, tai gali būti pirmasis požymis, kad į savo mitybą reikia įtraukti daugiau amino rūgščių turinčių produktų, o galbūt jau metas apsilankyti dermatologo kabinete ir padėti savo odai išoriškai.