Kaip stiprinti imunitetą?
Imuniteto stiprinimas – visada aktualaus klausimas vaikams ir suaugusiems, o greitas imuniteto sustiprinimas – daugelio svajonė ir siekis. Žmogaus imuninė sistema kasdien atlieka nelengvą darbą, gindama mus nuo ligas sukeliančių mikroorganizmų. Tačiau kartais ir šiai kariaunai nepavyksta: mikrobai pralaužia gynybines imuniteto sistemas ir žmogus suserga. Ar įmanoma sustabdyti šį procesą ir sustiprinti imuninę sistemą? Gal padėti gali vitaminai ar augaliniai preparatai, o gal metas susimąstyti apie sisteminius gyvenimo būdo pokyčius? Šiame straipsnyje pakalbėsime apie tai, ką verta daryti suaugusiems ir vaikams, kad imuniteto stiprinimas būtų tikrai efektyvus ir galėtume džiaugtis puikia savijauta.
Nusilpęs imunitetas – ką daryti?
Pirmas žingsnis, kurį galite padaryti imuniteto stiprinimo tikslais, tai laikytis sveiko gyvenimo būdo principų. Šios bendrosios geros sveikatos gairės yra pirmas, tačiau ir pats geriausias žingsnis, kurį galite žengti, kad natūraliai išlaikytumėte puikų imuninės sistemos veikimą. Kiekviena žmogaus kūno dalis, įskaitant imuninę sistemą, veikia geriausiai, kai yra apsaugota nuo žalingo aplinkos poveikio ir gauna tai ko jai reikia sėkmingai funkcionuoti. Taigi norėdami sustiprinti imunitetą galėtumėte:
- Nerūkyti. Mokslas įrodė, kad rūkymas pažeidžia imuninės sistemos pusiausvyrą, o su dūmais įkvepiamos medžiagos padidina imuninių ir autoimuninių (situacijos, kai imuninė sistema suklaidinama ir atakuoja sveikas organizmo ląsteles ir audinius) sutrikimų riziką.
- Valgykite sveikai. Nepamirškite į racioną įtraukti daug vaisių ir daržovių.
- Reguliariai ir teisingai mankštintis. Mankštos intensyvumą ir tipą pasirinkite pagal savo galimybes. Turėkite mintyje, kad per didelis fizinis aktyvumas taip pat yra grėsmė imunitetui, todėl jei dvejojate, apie savo sportavimo tempą ir kiekį, pasitarkite su gydytoju ar kineziterapeutu.
- Pasistenkite išlaikyti proporcingą savo ūgiui ir amžiui svorį. Tiek per mažas, tiek ir per didelis kūno masės indeksas yra žalingas imunitetui. Koks svoris optimalus Jums, pasitikrinti galite čia: KMI skaičiuoklė
- Jei vartojate alkoholį, gerkite tik saikingai. Alkoholis nelaimei yra imunitetui žalinga medžiaga, tačiau jei dėl gyvenimo būdo diktuojamų sąlygų visai alkoholio atsisakyti negalite, apsiribokite mažiau ir lengvesniais gėrimais.
- Pasistenkite gerai išsimiegoti. Mokslas jau įrodė ryšį tarp per trumpo bei per ilgo miegojimo, todėl verta suklusti.
- Imkitės priemonių, kad išvengtumėte infekcijų, pvz., dažnai plaukite rankas ir gerai iškepkite mėsą.
- Stenkitės sumažinti stresą. Trumpalaikis stresas yra puikiai mobilizuojanti priemonė, tačiau ilgalaikiai streso periodai neigiamai veikia imuninę sistemą, todėl mokykitės nurimti ir atsipalaiduoti atėjus nerimastingiems gyvenimo periodams.
- Pasirūpinkite, kad organizmui pakaktų vitaminų ir mikroelementų. Jei manote, kad kasdienė mityba nėra patikimas šaltinis, organizmo atsargas papildyti ir imuninei sistemai padėti galite vartodami maisto papildus ir vitaminus.
- Nepamirškite visų rekomenduojamų vakcinų. Vakcinos „išmoko“ jūsų imuninę sistemą kaip kovoti su infekcijomis, bei padeda išvengti sudėtingų ir dar labiau imunitetą slopinančių susirgimų.
Šie nesudėtingi pratimai nežada, kad tobulą imunitetą įgysite greitai, tačiau nuo jų prasideda puiki savijauta ir sklandi visų organizmo sistemų veikla. Esant poreikiui, kviečiame pasikonsultuoti su Grožio Akademijos specialistais.
Ką bendro turi nuovargis, silpnumas, nerimas ir imuninė funkcija?
Trumpas atsakymas – stresas, vienas didžiausių imuninės sistemos priešų. Šiuolaikinė medicina jau pripažino glaudų psichikos ir kūno ryšį. Įvairios ligos, įskaitant skrandžio sutrikimus, dilgėlinę ir net širdies ligas, yra susijusios su emociniais streso padariniais. Nepaisant iššūkių, mokslininkai aktyviai tiria ryšį tarp streso ir imuninės funkcijos.
Viena vertus, sunku apibrėžti stresą. Tai, kas vienam žmogui gali atrodyti kaip stresinė situacija, nėra joks streso šaltinis kitam. Kai žmonės susiduria su situacijomis, kurias laiko stresinėmis, jiems sunku išmatuoti, kiek streso jie jaučia, todėl tyrimus apie patiriamą stresą, atlikti labai sunku. Maža to, norint nustatyti streso ir imuninės funkcijos ryšį, reikia skirti staigaus ir trumpalaikio streso daromą poveikį ir veiksnius, vadinamus lėtiniu stresu.
Nepaisant šių iššūkių, mokslininkai vienbalsiais sutaria, kad stresas gali sumažinti limfocitų, reikalingų kovai su virusais, skaičių organizme. Tyrimais nustatyta, kad stresas gali paskatinti imuninę sistemą sukelti uždegiminį atsaką, kuris laikinai gali būti naudingas kovojant su mikrobais. Tačiau jei šis uždegimas yra nuolatinis (kaip ir nutinka lėtinio streso atveju) ir plačiai paplitęs kūne, jis gali prisidėti prie lėtinių ligų, įskaitant širdies ir kraujagyslių sistemos ligas, atsiradimo. Maža to, nuolatinis stresas nulemia didesnį nei įprasta hormono kortizolio kiekį. Remiantis naujausiais imunologijos tyrimais, tai gali trukdyti organizmo priešuždegiminiam atsakui ir sukelti nuolatines infekcijas organizme. Taigi nuovargis, silpnumas ir nerimas yra ne tik psichologinės problemos bet ir reali grėsmė žmogaus sveikatai.
Būtent savo imuninės sveikatos stiprinimą verta pradėti nuo psichologinės būsenos peržiūros – stenkitės išlaikyti ramybę, ieškoti streso paleidimo ir neutralizavimo būdų, o mitybą papildyti medžiagomis, atsakingomis už sklandų nervų sistemos funkcionavimą.
Kas mieliau: skausmai po sporto ar peršalimo simptomai?
Dažnas klausimas, kurį užduoda pacientai yra ar reguliari mankšta padeda jūsų imuninei sistemai? Atsakymas čia vienareikšmiškas ir trumpas – taip. Mankšta kūnui padeda įvairiais būdais, o imuniteto stiprinimas yra tik viena iš gaunamų naudų. Visgi čia svarbu paminėti, kad treniruočių dažnis, trukmė ir intensyvumas yra labai svarbūs, siekiant padėti imuninei sistemai. Tyrimai rodo, kad siekiant sustiprinti imunitetą, geriausia yra vidutinio intensyvumo mankšta. Valandos trukmės ar kiek trumpesnis fizinio aktyvumo intervalas yra optimali, imunitetą stiprinanti mankšta. Jei pasirinktą vidutinio intensyvumo mankštą darysite kasdien (arba beveik kasdien), jūsų imuninė sistema ir medžiagų apykaitos sistemos jums padėkos ir patys pastebėsite, kad jaučiatės lengviau, o taip pat rečiau peršąlate ir geriau jaučiatės.
Kita vertus, mokslas nustatė ir priešingą reiškinį – per ilgos ar per didelio intensyvumo treniruotės – be tinkamo poilsio tarp užsiėmimų – gali slopinti jūsų imuninę sistemą. Taigi jei esate profesionalus sportininkas arba treniruojatės tokioms ištvermės reikalaujančioms sporto užduotims kaip maratonas, būkite atidūs ir pasirūpinkite, kad jūsų kūnas turėtų pakankamai laiko atsigauti, bei pakankamą reikiamų vitaminų ir mineralų kiekį.
Treniruotės nei per sunkios, nei per ilgos, tačiau pastebite kad treniruojantis raumenis dažnai sutraukia mėšlungis, o po treniruotės vargina skausmai, nors treniravotės pagal rekomendacijas? Neatsisakykite sporto ir visų jo nešamų naudų! Skausmai po sporto gali reikšti, kad kūnui trūksta kai kurių medžiagų ir mineralų. Čia padėti gali teisingai subalansuotas intraveninis vitaminų ir mineralų kompleksas aktyviai gyvenantiems ir sportuojantiems žmonėms, kuris leidžia džiaugtis lengvesnėmis ir malonesnėmis mankštomis, greitesniu atsistatymo periodu, o taip pat, šie preparatai stiprina imuninę sistemą, taip dar sustiprindami naudingą mankštos poveikį organizmui.
Peršalimo sezonui ruoškitės iš anksto
Net ir pakeitus gyvenimo būdą, greitai imunitetą sustiprinti pavyksta ne visada. Todėl jei žinote, kad esate imlesni sezoninėms infekcijoms, verta pagalvoti kaip padėti savo organizmui šaltuoju metų laiku, kai susirgti peršalimo ligomis tikimybė didesnė nei įprastai. Tokiais atvejais nepakeičiami yra intravenini vitaminų kokteiliai, kurie leidžia didesnei vitamino C dozei organizmą pasiekti ne per virškinamąjį traktą, todėl veikti tikslingiau ir efektyviau. Šis preparatas sukurtas taip, kad padėtų organizmui apsisaugoti nuo infekcinių susirgimų, bei leistų palaikyti subalansuotą imuninės sistemos veiklą. Plačiau apie šiuos kokteilius galite sužinoti čia: Daugiau informacijos apie intraveninius kokteilius