Bruksizmo gydymas botulinu
Jeigu ryte dažnai pabundate skaudančia galva ar veido raumenimis, arba odontologas dažnai pamini nudilusius ar aptrupėjusius dantis, gali reiškti, kad naktį griežiate dantimis. Retkarčiais, po ypatingai sunkios dienos ar prastai miegant kiek pagriežti dantimis yra normalu ir tai greičiausiai nepadarys jokios žalos. Visgi jei jaučiate, kad reguliariai griežiate dantis verta sunerimti, nes atrodytų nekaltas įprotis gali ne tik sukelti pasikartojančius galvos skausmus, bet ir pakenkti dantims, žandikaulio raumenims ir temporomandibuliniams sąnariams (TMJ), kurie jungia žandikaulį su kaukole.
Kokios yra bruksizmo rūšys?
Bruksizmas gali reikštis pabudus arba miegant.
Bruksizmas būdraujant: Esant šiai būklei, dieną labai stipriai sukandate žandikaulį ir griežiate dantis. Paprastai tai susiję su emocinėmis problemomis, tokiomis kaip nerimas, stresas ar neurozė, todėl ir jo gydymas dažniausiai apima streso valdymą ir sąmoningą savo burnos judesių stebėjimą.
Bruksizmas miegant: jei griežiate dantis miegodami, galite padaryti kur kas daugiau žalos. Pirmoji grėsmė čia yra ta, kad galimai nesulauksite reikiamos pagalbos, nes patys apie tai nežinote, o apie naktinius žandikaulio „nuotykius“ ryte išduoda galvos skausmas arba įsitempę veido raumenys.
Dantų griežimas gali sukelti vieną ar keletą iš problemų:
- Išvaizdos pokyčiai (estetinės problemos) ir pakitęs veido profilis.
- Suskilę arba imantys klibėti dantys.
- Skausmas žandikaulio ir kaklo raumenyse.
- Dantų nusidėvėjimas.
- Sutrikęs miegas.
- Galvos ar veido skausmas, ypač dažnai pasireiškiantys ryte.
- Ausų skausmai.
- Skausmas valgant.
Kaip gydomas bruksizmas?
Vaistų, kurie sustabdytų dantų griežimą kol kas nėra. Odontologas gali pritaikyti jums naktinę apsaugą, dar vadinamą kapa, kurią į kas naktį prieš miegą reikia įdėti į burną. Kapa apsaugo jūsų dantis ir raumenis, tačiau tinka ne visiems asmenims, nes kai kuriems pacientams ji trukdo.
Taip pat galimas raumenis atpalaiduojančių vaistų vartojimas arba kognityvinė elgesio terapija (CBT), galinti padėti sumažinti stresą, tačiau simptomų šalinimo ir paprastumo pacientui prasme, pirmauja bruksizmo gydymas botulino injekcijomis, kurios yra efektyvus ir greitas būdas atsikratyti dantų griežimo, stipriai nekeičiant nusistovėjusios gyvenimo tvarkos.
Bruksizmo gydymas botulino toksino injekcijomis
Moksliniai tyrimai ir praktika įrodė, kad suleidus nedideles botulino toksino dozes tiesiai į kramtomąjį raumenį (didįjį raumenį, kuris ir judina žandikaulį), raumuo susilpnėja, ir tai sustabdo nevalingą dantų griežimą ir perteklinį žandikaulio suspaudimą. Tai žymiai atpalaiduoja raumenis, sumažina dantų nusidėvėjimą, atsirandantį dėl griežimo ir kitus simptomus, tokius kaip burnos audinių pažeidimai ir rytiniai galvos skausmai. Savanoriškų judesių, tokių kaip kramtymas ir veido išraiškos, šios botulino injekcijos visiškai nepaveikia, o injekcijų poveikis paprastai išlieka nuo nuo trijų iki keturių mėnesių. Tai puikus ilgalaikis dantų griežimo gydymo būdas, kuris padeda efektyviau suvaldyti nemalonius bruksizmo simptomus ir ypač tinka tiems pacientams, kuriems netinka naktinės apsaugos (kapos) ir kiti anksčiau minėti bruksimo gydymo metodai.
DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI
Bruksizmas - kas tai?
Bruksizmas tai medicininis terminas tam, ką lietuviškai pavadintume griežimu dantimis. Tai liguistas nevalingas įprotis griežti dantimis arba net ir ne maisto kramtymo ar rijimo metu laikyti juos stipriai sukandus. Jeigu ryte pabudę dažnai skundžiatės galvos skausmais ar veido apatinėje dalyje jaučiate įsitempusius kramtomuosius raumenis, vargina dantų jautrumas šalčiui ar prabudus tiesiog jaučiate kad dantys buvo stipriai sukąsti, labai tikėtina, kad irgi kenčiate nuo bruksizmo.
Kodėl griežiama dantimis? Pagrindinės priežastys
Dantų griežimo arba bruksizmo priežastys labai priklauso nuo to, apie kokio amžiaus pacientą kalbame. Bruksizmo, pasireiškiančio nuo kūdikystės, gydyti nereikia, nes sulaukus maždaug 6 – 7 metų jis dažniausiai praeina savaime. Vaikai kartais dantimis griežia, ir kai išauga pirmieji dantys, ir kai dygsta nuolatiniai – tai susiję su pakitusiu pojūčiu burnoje ir dažniausiai nesukelia didelių problemų. Suaugusiesiems pasisekė kur kas mažiau ir jų bruksizmą reikia gydyti. Dažniausiai suaugusieji naktį griežia dantimis dėl neurologinių priežasčių – juos kamuojančio streso ar neurozių. Tai suaktyvėti gali pablogėjus miego kokybei, dieną patiriant didelį stresą ar gyvenant sąlygose, kur būtinas nuolatinis savęs kontroliavimas. Suaugusiesiems bruksizmo priežastis taip pat gali būti blogas sąkandis, kurį dažniausiai irgi reikia tvarkyti.
Kas yra bruksizmo gydymas botulinu?
Botulino toksino injekcijos – tai vienas efektyviausių bruksizmo gydymo būdų. Procedūros metu į kramtomuosius raumenis (masseter) be skausmo suleidžiama preparato, kuris atpalaiduoja šią bėdą nulemiančius raumenis. Taip paveikti raumenys susitraukia žymiai silpniau, nes laikinai blokuojami nerviniai impulsai veido raumenyse. Po kurio laiko procedūrą gali tekti kartoti, tačiau procedūra yra labai lengva ir greita, o jai nereikia jokio ypatingo pasiruošimo ar priežiūros po procedūros.
Kokia yra bruksizmo gydymo botulinu kaina?
Bruksizmo gydymu kaina standartiškai svyruoja nuo 34 iki 188 Eurų, tačiau kiek injekcijų reikės Jums pasakyti gali tik specialistas, tad dėl tikslios kainos, maloniai kviečiame kreiptis į Grožio Akademijos specialistus.