Pigmentinės dėmės ant veido, kūno – kaip naikinti?
Pigmentinės dėmės yra mažos, plokščios tamsios odos vietos, kurios tarpusavyje dažnai skiriasi savo forma ir dydžiu. Dažniausia jos atsiranda saulės veikiamose vietose, pavyzdžiui, ant veido, ant rankų, ant kaklo ar ant krūtinės. Tačiau jos gali rastis ir tose vietose, kur saulė odą paveikia retai, kaip ant nugaros ar ant pilvo. Šias dėmeles dermatologai dažnai vadina senatvinėmis dėmėmis, nes jos labai dažnos vyresniems nei 50 metų žmonėms. Visgi tikslesnis pavadinimas būtų pigmentinės dėmės, nes jos gali atsirasti ir jaunesniems žmonėms, jei jie mėgsta lepintis saulėje.
Pigmentinės dėmės atsiranda dėl pernelyg aktyvių pigmentinių ląstelių. Ultravioletinė (UV) šviesa pagreitina melanino, natūralaus pigmento, suteikiančio odai spalvą, gamybą ir ten kur melaninas susikaupia ir atsiranda šis estetinis trūkumas.
Pigmentinės dėmės gali atsirasti visų odos tipų žmonėms, tačiau jos dažniau pasitaiko šviesios odos žmonėms, o atsirasti jos gali tiek nuo saulės, tiek ir nuo soliariumo skleidžiamų UV spindulių. Skirtingai nuo strazdanų, kurios dažnai pasitaiko vaikams ir išnyksta kai saulė nebeveikia odos, pigmentinės dėmės neišnyksta. Taip pat dažnos ir su amžiumi nesusiję, hormoninių pokyčių nulemtos pigmentinės dėmės – mamos pastebi jas nėštumo metu ar po gimdymo, kai virš lūpos ar kitur veide atsiranda tamsus „šešėlis“.
Kaip atpažinti pigmentines dėmes?
- Tai plokščios, ovalios, padidėjusios pigmentacijos sritys.
- Paprastai yra truputį tamsesnės už odą t.y. nuo įdegio iki tamsiai rudos spalvos.
- Atsiranda ant odos, kuri gauna daugiausia saulės spindulių, pvz. rankų ir pėdų išorinėje pusėje, veide, ant pečių ir viršutinėje nugaros dalyje.
- Jų dydis dažniausiai svyruoja nuo strazdanos dydžio iki maždaug 13 milimetrų skersmens.
- Pigmentinės dėmės gali atsirasti grupelėmis ir todėl tampa labiau pastebimos.
Pigmentinės dėmės ant kūno
Pigmentinės dėmės skiriasi savo forma ir dydžiu, bet yra nekenksmingos ir nevėžinės. Ant veido ir kitose labiau matomose vietose, žmonės jas stengiasi naikinti dėl estetinių priežasčių, tačiau jei tokio poreikio nėra, jos nereikalauja medicininės priežiūros. Ir nors šios „saulės dėmės“ yra nekenksmingos ir nekelia pavojaus jūsų sveikatai, svarbu jas atskirti nuo kažko rimtesnio, pavyzdžiui, odos vėžio ar melanomos. Ar ant kūno atsiradusios dėmės yra tik pigmentinės dėmelės ir nieko daugiau, pasakyti gali tik sertifikuotas dermatologas. Kreipkitės į savo gydytoją jei:
- Dėmės didėja, auga ir keičia formą.
- Yra labai tamsios ir neįprastos spalvos.
- Yra netaisyklingos formos.
- Jas niežti, skauda, paraudo arba kraujuoja.
Kaip išvengti pigmentinių dėmių atsiradimo?
Pirmasis žingsnis, kuris gali padėti išvengti pigmentinių dėmių atsiradimo, yra apriboti saulės, kurį gaus Jūsų oda, kiekį.
- Venkite saulės tarp 10 ir 14 valandos. Šiuo metu saulės spinduliai būna patys intensyviausi, todėl stenkitės suplanuoti veiklą lauke kitu paros metu.
- Naudokite kremą nuo saulės. 15 – 30 prieš minučių prieš išeidami į lauką, pasitepkite plataus spektro kremu nuo saulės, kurio apsaugos nuo saulės faktorius (SPF) yra ne mažesnis kaip 30. Nepamirškite užsitepti kremo nuo saulės pakartotinai. Geriausia jei tepsitės kremu maždaug kas dvi valandas arba dar dažniau, jei maudotės vandenyje ar gausiai prakaituojate.
- Sukurkite saulei barjerą. Kad apsisaugotumėte nuo saulės, dėvėkite tankiai austus drabužius, dengiančius rankas ir kojas, ir plačiabrylę skrybėlę, kuri suteikia daug daugiau apsaugos nei kepurė su snapeliu ar skarelė.
- Apsvarstykite galimybę dėvėti drabužius, skirtus apsaugoti nuo saulės. Ypač baltos ir jautrios odos žmonėms verta paieškoti drabužių, paženklintų apsaugos nuo ultravioletinių spindulių faktoriumi (UPF). Geriausia būtų rinktis nuo 40 iki 50 indeksu pažymėtus audinius, kurie užtikrins, kad oda būtų tikrai apsaugota nuo žalingo saulės spindulių poveikio.
Kaip panaikinti pigmentines dėmes?
Yra keletas procedūrų, kurias išmėginti galite savo namuose. Jei siekiate tikrai ryškių rezultatų, greičiausiai reikės profesionalų pagalbos, tačiau pamėginti pašalinti arba sumažinti pigmentines dėmes ant veido ar kūno gali:
- Alavijas. Tyrimai parodė, kad aktyvūs alavijo augaluose esantys junginiai, gali pašviesinti saulės dėmes ir kitą hiperpigmentaciją.
- Pasukos. Pasukose esanti pieno rūgštis gali padėti pašviesinti pigmentines dėmes, atsiradusias ant veido ar kūno odos.
- Nereceptiniai kremai. Yra daug vietinio poveikio kremų, kuriuos galite išmėginti savo namuose. Ieškokite kremų, kurių sudėtyje yra glikolio rūgšties.
- Vitaminas C. Šis natūralus antioksidantas turi keletą privalumų, pirmiausia L-askorbo rūgštis apsaugo jūsų odą nuo UVA ir UVB spindulių, skatina kolageno gamybą ir veiksmingai šviesina pigmentines dėmes.
Profesionalus pigmentinių dėmių naikinimas ir šviesinimas
Yra keletas profesionalų siūlomų būdų, kurie gali pašalinti arba žymiai sumažinti pigmentines dėmes.
Pirmasis iš jų pigmentinių dėmių šalinimas Velure S5 lazeriu. Tai lazerinė sistema, leidžianti saugiai pašalinti pigmentines dėmes ir pažeidimus ilgam. „Velure S5“ bangos ilgis yra 532 nm, kuris labai gerai sugeriamas oksihemoglobino ir melanino, to paties pigmento, kurio perteklius ir sukelia nepatraukliąsias dėmeles. Ši priemonė veiksminga atliekant įvairias kosmetines procedūras, siekiant naikinti odos darinius, tokius kaip angiomos (raudonos dėmelės ant odos), voriniai apgamai, saulės šlakai ir daugelis kitų. Taigi jei ieškote priemonės, kuri padėtų ir nuo karpų ir nuo saulės dėmių, lazeris – modernus ir veiksmingas būdas vėl džiaugtis lygia oda.
Daugiau informacijos apie lazerines procedūras
Kita ypač veiksminga ir profesionalų naudojama priemonė – procedūros su gintaro rūgštimi. Gintaro rūgštys ypač naudingos mūsų odai. Tai visiškai natūralus ir antioksidacinėmis savybėmis pasižymintis junginys, kuris veikia odą ląstelių lygmenyje ir pasižymi galimybe restruktūrizuoti ląsteles. Gintaro rūgštis atlieka ir gausybę įvairių funkcijų, tačiau puikiausi šį preparatą naudojusiųjų atsiliepimai girdimi ten, kur jis naudojamas gyvybingumą praradusioje ar fotosenėjimo proceso pažeistoje odoje. Ši unikali injekcija padės ne tik tada, kai reikalingas pigmentinių dėmių šviesinimas, bet ir siekiant išlygint ar sumažinant mimikos raukšles ir smulkias raukšleles ar nuo spuogų likusių randelių išlyginimui.
Daugiau informacijos apie restruktūrizacijos procedūrą su gintaru