Kodėl tinsta kojos, pėdos, rankos ir ką daryti?
Kojų ir rankų tinimas itin nemaloni patirtis, su kuria dažnas mūsų susiduria po ilgos dienos vakare ar po varginančio skrydžio. Kūno tinimo, kurį nulemia vandens susilaikymas organizme, priežastys gali būti pačios įvairiausios. Visgi apsvarsčius savo kasdienybę ir gyvenimo būdą, šios priežastys kartais gali būti labai lengvai atpažįstamos, o gydymas kartais gali būti netgi labai malonus.
Kodėl kaupiasi skysčiai organizme?
Kūno dalių patinimas, medicinos terminais vadinamas edema, juntamas kojose, čiurnose, kulkšnyse ar pėdose, o taip pat veide ir rankose. Jį sukelti gali ilgas sėdėjimas darbo vietoje ar lėktuve, skrydžio metu, hormonų pokyčiai nėštumo metu ir net per ilgas stovėjimas. Daugiau nei pusę žmogaus kūno sudaro vanduo, tačiau šio vandens balansas labai jautrus aplinkos ir cheminiams veiksniam, tad net tokios priežastys kaip ilgas sėdėjimas sukryžiavus kojas arba didelis druskos kiekis maiste, gali sukelti tinimą ir su tuo susijusius nemalonumus.
Skysčių kaupimosi organizme simptomai gali būti:
- pilvo pūtimas ir sunkumas pilvo srityje;
- patinusios kojos, pėdos ir kulkšnys;
- pilvo, veido ir klubų patinimas;
- nelankstūs ir sustingę sąnariai;
- svorio svyravimai.
Kodėl tinsta rankos?
Rankų ir plaštakų patinimą dažnai sukelia šiose vietose susikaupęs skystis, o to priežastys gali būti labai įvairios. Pasvarstykite gal kai kurios šių priežasčių galioja ir Jums:
- Esate linkę per ilgai išbūti toje pačioje padėtyje.
- Mėgstate valgyti daug sūraus maisto.
- Esate nėščia.
Įtakos gali turėti tam tikrų vaistų, pvz., kai kurių kraujospūdį mažinančių vaistų, kontraceptinių tablečių, antidepresantų ir steroidų, vartojimas.
Jei šias priežastis jau atmetėte, verta apsvarstyti ir apie sudėtingesnes medicinine būkles, tokias kaip:
- sužalojimas pvz., raumens ar raiščio patempimas;
- vabzdžių įgėlimas arba alergijos;
- problemos su inkstais, kepenimis ar širdimi;
- kraujo krešulys ar infekcija.
Kodėl tinsta kojos?
Kojos gali tinti dėl gausybės priežasčių. Kaip ir rankų tinimo atveju, priežastis gali būti ilgas buvimas vienoje vietoje, nuolatinis sėdėjimas ar stovėjimas, skirtingų organų sistemų sutrikimai, daug druskos maiste ir žinoma kojų sužeidimai. Jei visas šias priežastis jau atmetėte, gali būti, kad sulėtėjusi Jūsų limfos apytaka ir verta pasvarstyti apie kojoms skirtą masažą, kuris padėtų išjudinti limfos tekėjimą, bei palengvintų tinimo simptomus.
Tinsta kojos – ką daryti?
Jei lankėtės pas gydytoją ir jis nenustatė jokios rimtesnės medicininės priežasties, tačiau kojų tinimas vis tiek vargina ir norite jį palengvinti, yra keletas dalykų, kurie kai kuriems pacientams labai padeda:
- Kai galite, pakelkite kojas ant kėdės ar pagalvių, kad jos būtų aukščiau nei likęs kūnas.
- Reguliariai mankštinkitės, kad pagerintumėte kraujotaką ir limfos tekėjimą kūne. Tam puikiai tinka pvz. pasivaikščiojimas.
- Avėkite patogius batus žemu kulnu ir minkštu padu, bei nespaudžiančias kojines.
- Venkite ilgo sėdėjimo ar stovėjimo vienoje vietoje.
- Stenkitės gerti daug vandens – net jei atrodo kontraintuityvu, tai padeda organizmui atsikratyti vandens pertekliaus
- Pasvarstykite apie galimybę į savo dienotvarkę įtraukti pėdų pratimus, kurie kai kuriems žmonėms labai padeda.
Kodėl tinsta kojų pėdos nėštumo metu?
Nėštumo metu kojos dažniausiai šiek tiek patinsta, ypač dažnai patinsta kulkšnys, pėdos ar kojų pirštai ir tai yra normalu. Tinimas nėščiosioms dažnai suintensyvėja dienos pabaigoje, tačiau po gimdymo ši būklė turėtų praeiti. Patinimas, kuris palaipsniui atsiranda nėštumo eigoje, paprastai nėra kenksmingas nei mamai, nei kūdikiui ir joks gydymas čia nereikalingas. Toks tinimas atsiranda todėl, kad didėjant gimdai, spaudimas paveikia ir kojų kraujotaką dėl to kojose, kulkšnyse ir pėdose gali kauptis skysčiai. Maža to, nėštumo metu kūnas vandens turi daugiau nei įprastai, o vandens perteklius linkęs kauptis žemiausiose kūno vietose. Taigi jei kojos nėštumo eigoje tinsta pamažu, tai nemalus, bet natūralus nėštumo požymis, svarbu stebėti ar tinimas nepadidėjo staiga, nes tai gali būti preeklampsijos požymis – būklės, kurią reikia kuo greičiau pastebėti.
Kodėl tinsta kojos kauliukas?
Kojos kauliuką iš visų kojų verta išskirti todėl, kad guzas, susidarantis didžiojo piršto išorėje, skiriasi nuo kitų tinimo rūšių. Šios rūšie tinimas dažniausiai reiškia, kad dėl daugelio metų spaudimo, kliuvusio didžiojo piršto sąnariui, atsirado pėdos deformacija. Ją greičiausiai nulėmė ne įprastinės kojų tinimo priežastys, o plokščiapėdystė, pėdos trauma ar uždegiminės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, todėl verta sunerimti vos pamačius pirmuosius kojos kauliuko patinimo požymius.
Kaip sumažinti kojų tinimą?
Jei jau išbandėte priemones, kurias įgyvendinti galite savo namuose, bei atmetėte akivaizdžiausias kojų tinimo priežastis, tokias kaip spaudžianti avalynė, pernelyg spaudžiančios kojinės ar kraujotakos ligos, verta pasvarstyti apie paprastus bet malonius limfos skatinimo būdus. Viena tokių priemonių, kuri itin efektyviai mažina kojų tinimą yra limfodrenažinis masažas. Dėl limfos nepratekėjimo atsiranda didelė kojų tinimo atvejų dalis, todėl pasilepinti šia malonia procedūra visada verta.
Limfodrenažinio masažo metu norimą poveikį pasiekti padeda specialus aparatas, o patyręs specialistas reguliuoja jo veikimą. Specialistas masažuoja rankomis ir turi tiesioginį sąlytį su kliento oda, todėl gali tiesiogiai pajusti kur dėmesys yra ypatingai reikalingas ir svarbus. Tai lėtas ir negilus masažas atliekamas pagal limfos tekėjimo kryptį, jo metu pagerinamas limfos nutekėjimas ir audinių kraujotaka, o tai dažnai išsprendžia ir kojų tinimo problemą.