Kodėl slenka plaukai?
Plaukų slinkimas yra natūralus ir būtinas procesas – vieni plaukai išslenka, o kiti atauga. Paprastai žmonėms iškrenta nuo 50 iki 100 plaukų per dieną, tačiau kai šis balansas sutrinka ir kuokštais slinkti pradeda daugiau plaukų arba kai plaukai iškrenta, o jų atauga jau kur kas mažiau, prasideda plikimas, kurio medicininis terminas yra „alopecija“. Alopecinis slinkimas nuo įprastinio plaukų slinkimo skiriasi savo kiekiu ir rezultatais, tačiau abu procesai nemaloniai nuteikia ir kelia nerimą. Nors alopecija tai genetiškai perduodama liga, kurios pacientams padėti yra kur kas mažiau metodų, dauguma pacientų pavasarį ar rudenį patiria įprastesnę plaukų slinkimo formą, kurios atveju padėti kur kas paprasčiau.
Paslaptingas plaukų gyvenimas
Gali būti sunku patikėti, tačiau plaukai auga beveik ant visų jūsų odos paviršių. Nuo gorilų mus skiria tik tai, kad mūsų kūno plaukai dažniausiai yra šviesūs, ploni ir trumpi, tačiau tikrai neplaukuota yra tik delnų, padų, lūpų ir akių vokų oda.
Visi plaukai, per savo gyvavimo laiką, praeina tris ciklus:
- Augimo fazė. Šis etapas gali trukti nuo dvejų iki aštuonerių metų. Šioje fazėje paprastai yra apie 85–90% galvos plaukų.
- Pereinamoji fazė. Tai laikas, per kurį plaukų folikulai susitraukia ir tai trunka apie dvi ar tris savaites.
- Poilsio fazė. Tai etapas, kuris trunka maždaug nuo dviejų iki keturių mėnesių, o šios fazės pabaigoje kiekvienas plaukas baigia savo gyvenimą ir natūraliai iškrenta.
Trumpesnieji plaukai, tokie kaip blakstienos, rankų ir kojų plaukai bei antakiai, turi trumpą augimo fazę, kuri trunka maždaug vieną mėnesį. Taigi nenuostabu, kodėl blakstienas priauginti tenka taip dažnai! Tačiau galvos plaukai savo ilgį pasiekia per daug laiko ir augimo fazėje išbūti gali iki šešerių metų ar net ilgiau.
Pagal tai, kurioje fazėje esantys plaukai iškrinta (ir ar jie slenka su svogūnėliu ar ne) galima nustatyti kokie yra plaukų slinkimo tipai, bei kas juos sukelia. Augimo fazėje plaukai iškrenta kai juos paveikia vaistai, kurie nuodija augantį plaukų folikulą (pvz., chemoterapija), tačiau apie viską nuo pradžių.
Labai slenka plaukai – ką daryti?
Ne visada lengva nustatyti kokios priežastys lemia plaukų slinkimą, ko trūksta organizmui ir kaip galite jam padėti. Tačiau verta pagalvoti, gal kai kurie veiksniai gali būti ir Jūsų plaukų slinkimo priežastimi.
- Neteisingas plaukų sušukavimas. Netikėta, tačiau jūsų pasirinkta šukuosena gali sukelti plaukų slinkimą! Kai jūsų plaukai nuolat būna sušukuoti taip, kad jų šaknys būtų tempiamos (pavyzdžiui, įtemptas kuodas, kasytės ar vadinamos „kukurūzų eilės) plaukų folikulai pažeidžiami ir įtampos paveiktose vietose plaukų praradimas gali būti labai pastebimas ir negrįžtamas. Net ir plaukų sklastymo vietą verta kartais pakeisti, kad būtumėte ramūs, kad pasirinktas stilius nekenkia plaukų sveikatai.
- Dietos laikymasis (greitas svorio metimas). Ribojančios dietos dažnai nulemia, kad asmens mityboje belieka ne visi būtini vitaminai ir mineralai, todėl metant svorį verta tikėtis plaukų slinkimo, o jų būkle rūpintis pasitelkus į pagalbą maisto papildus.
- Pastebėjote, kad niežti galvos odą, plaukai lūžinėja, o gal net skauda galvos odą? Tai gali būti per dažno galvos plovimo rezultatas arba agresyvių metodų plaukams tvarkyti (tiesinimo žnyplės ir kita) naudojimo pasekmė.
- Toksiškos medžiagos, įskaitant chemoterapiją, spindulinę terapiją ir kai kuriuos vaistus. Šie komponentai kartais sukelia staigų plaukų slinkimą, kuris gali atsirasti bet kurioje jūsų kūno vietoje. Tai atsitinka plaukams esant augimo stadijoje ir kartais, jei pažeisti plaukų folikulai, tokio tipo plaukų slinkimas gali būti negrįžtamas.
- Didelis fizinis stresas arba pervargimas. Kartais apie patirtus išgyvenimus kūnas signalizuoja plaukų slinkimu. Į šią kategoriją įeina ir tokie įvykiai kaip staigus svorio metimas, operacija, anemija, liga ar kūdikio gimimas.
- Nepaprastas emocinis stresas: psichikos ligos, mylimo žmogaus mirtis ir kt.
- Sutrikusi skydliaukės veikla.
- Vaistai ir papildai. Vaistai nuo kraujospūdžio, vaistai nuo podagros ir didelės vitamino A dozės gali nulemti plaukų slinkimą
- Hormoniniai pokyčiai, kuriuos sukelia nėštumas, menopauzė ar kontraceptinės tabletės.
- Genai. Jūsų giminės genai gali sukelti plaukų slinkimą viršugalvyje ar galvos šonuose.
- Senėjimas. Hormoniniai pokyčiai senstant gali sukelti plaukų slinkimą ar nuplikimą.
- Menopauzė. Šio tipo plaukų slinkimas dažnai atsiranda todėl, kad menopauzės metu prarandamas estrogenas.
Plaukai slenka kuokštais – ką daryti?
Pirmiausia ką verta padaryti, tai pamąstyti kodėl Jums slenka plaukai. Jei esate vyras, tai plaukų slinkimas gali būti susijęs su amžiumi, tačiau ir kai kurios moterys irgi gali patirti plaukų slinkimą ir staigų plaukų plonėjimą.
Nors bet kuriai merginai ar moteriai gali tekti ieškoti vaistų nuo plaukų slinkimo, visgi dažniausiai tai pasitaiko:
- Vyresnėms nei 40 metų moterims.
- Moterims kurios ką tik susilaukė kūdikio ir plaukai slenka nėštumo metu ar po gimdymo.
- Moterims, kurioms buvo taikyta chemoterapija, ir tos, kurios buvo paveiktos kitų vaistų.
- Moterims, kurios dažnai darosi šukuosenas, kurios sutraukia plaukus (pavyzdžiui, įtemptas arklio uodegas ar kasas) arba plaukams formuoti naudoja stiprias chemines medžiagas.
- Menopauzę patiriančios moterys.
Jei patenkate į šį sąrašą, greičiausiai jau pastebėjote, kad Jūsų plaukams reikės trupučio pagalbos. Tačiau kad nesuklystumėte rinkdamasi savo plaukų gelbėjimo priemones, verta aptarti kokie mitai apie plaukų slinkimą ypač trukdo moterims pasirinkti teisingus plaukų slinkimo stabdymo metodus.
Mitai apie plaukų slinkimą yra plačiai paplitę, tačiau nėra mokslinių tyrimų, kurie pagrįstų, kad kažkuris šio sąrašo punktas turėtų įtakos plaukų slinkimui.
- Jums slenka plaukai, nes per dažnai plaunate juos šampūnu, dažote juos arba pasidarėte ilgalaikį plaukų sušukavimą (tiesinimą ar garbanojimą).
- Pleiskanos sukelia plaukų slinkimą.
- Stresas sukelia plaukų slinkimą.
- Jei nusiskusite galvą, plaukai ataugs dvigubai storesni.
- Jei atsistosite ant galvos, pagerinsite kraujotaką ir taip, skatindami plaukų augimą, sustabdysite jų slinkimą.
- Jei šukuosite plaukus 100 kartų per dieną, jūsų plaukai taps sveikesni.
- Skrybėlės ir perukai sukelia plaukų slinkimą.
Kas padeda nuo plaukų slinkimo?
Užkirsti kelio plaukų slinkimui neįmanoma, kai tai sukelia liga, senėjimas, paveldimumas arba fiziniai veiksniai, tokie kaip traumos ar nudegimai. Galite išvengti plaukų slinkimo, kurį sukelia toksiškos cheminės medžiagos arba griežtos šukuosenos, vengdami jų. Galimai sumažinsite plaukų slinkimą valgydami sveiką maistą, kuriame gausite būtinų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Plaukams taip pat labai padėtų jei mestumėte rūkyti ir užtikrintumėte sveiką darbo ir poilsio režimą. Tačiau visi šie dalykai užima nemažai laiko, todėl norime pasiūlyti keletą dalykų, kuriuos galite padaryti jau dabar.
- Galvos masažas, kad ir atliekamas prieš miegą ar plaunant plaukus, gali paskatinti galvos odos ir plaukų folikulų kraujotaką.
- Jei plaukus kirpsite trumpiau ir pridėsite sluoksnių, arba vienspalvius plaukus pagyvinsite žaismingomis sruogomis, plaukai gali atrodyti tankesni.
- Tinkamo šampūno naudojimas taip pat gali padėti. Ieškokite šampūno, kuris suteikia apimties taip puresne šukuosena džiaugsitės po kiekvieno plovimo.
- Taip pat gali padėti tinkamo produkto naudojimas tinkamu laiku: apimties suteikiančių produktų, kuriuos dedate, kol plaukai dar šlapi, padauginti nereikėtų, nes jie nutempia ir priploja plaukus, todėl jų atrodo mažiau.
Slenka plaukai – kur kreiptis?
Plaukų slinkimas gali sukelti nerimą ir nemalonius išgyvenimus, nesvarbu, ar tai atsitiko dėl genetikos, ligos ar dėl streso. Yra keletas patikimų gydymo būdų, kuriuos galite išbandyti, ir patyrę dermatologai jums padės. Tačiau jei dvejojate dėl savo sveikatos būklės ir manote, kad plaukai gali slinkti dėl sudėtingesnių sveikatos problemų, pirmiausia kreipkitės į savo sveikatos priežiūros įstaigą. Ilgai nedelskite, nes kuo anksčiau pradėsite gydymą, tuo geriau.
Tačiau kokius klausimus turėčiau užduoti savo gydytojui? Paklausti verta:
- Kokia mano plaukų slinkimo priežastis?
- Kokios medicininės būklės gali nulemti, kad man slenka plaukai?
- Kokius tyrimus galime atlikti, kad sužinotume apie mano sveikatos būklę
- Kokio tipo plaukų slinkimas man yra?
- Ar mano plaukų slinkimas bus nuolatinis ar trumpalaikis?
- Koks geriausias gydymas man?
Dėl šių bei kitų klausimų galite kreiptis į Grožio Akademijos specialistus.
Kaip sustabdyti plaukų slinkimą?
Gydymas priklauso nuo jūsų plaukų slinkimo priežasties.
Tais atvejais, kai plaukų praradimas atsiranda dėl streso ar hormoninių pokyčių, pvz. nėštumo, gydymo gali ir nebūti. Plaukų slinkimas sustos po tam tikro laiko, belieka palaukti.
Tais atvejais, kai plaukai slenka dėl pasirinktos šukuosenos pvz., įtemptų kasyčių, kuodelių ar tam tikrų cheminių medžiagų naudojimo, gydymas bus, kad liausitės daryti ar vartoti tai, kas padarė žalą plaukams.
Tais atvejais, kai plaukai slenka dėl mitybos trūkumo, pvz. laikantis dietos, jums gali tekti vartoti maisto papildus.
Plaukų augimui skatinti taip pat labai praverčia mezoterapija plaukams ir baltymų turinčios plazmos (PRP) injekcijos, kurie kaip niekas kitas atstato nuo slinkimo nukentėjusius plaukus.
Kas yra mezoterapija plaukams?
Plaukų mezoterapija – tai invazinė medicininė procedūra, kurios metu į galvos odą yra tiesiogiai suleidžiami įvairūs veikliųjų preparatų mišiniai. Juose esančios veikliosios medžiagos efektyviai aktyvina galvos odos mikrocirkuliaciją, todėl sustiprina plaukų šaknis, stabdo plaukų slinkimą ir gerina plaukų augimą.
„Grožio Akademijos“ klinikoje plaukų slinkimui stabdyti pasitelkiama adatinė mezoterapija Haircare preparatu. REVITACARE preparatai – tai medicininės paskirties produktai, pasižymintys itin veiksmingomis aukštos kokybės, farmacinio lygio aktyviųjų ingredientų koncentracijomis, kurie nano adatų pagalba suleidžiami tiesiai į odą ir gali veikti gilesniuose odos sluoksniuose. Toks plaukų slinkimo gydymas tinka vyrams ir moterims, bei atneša puikius rezultatus.
Daugiau informacijos apie mezoterapiją
Kas yra PRP terapija?
Trombocitais praturtinta plazma (PRP) yra ruošinys su ypač aukšta trombocitų (PLT) koncentracija riboto tūrio plazmoje.
Tai procesas, kurio metu paciento kraujas paimamas – paprastai iš rankos – ir dedamas į centrifugą (aparatą, kuris greitai sukasi, kad atskirtų skirtingo tankio skysčius).
Po maždaug 10 minučių centrifugoje kraujas pasiskirsto į tris sluoksnius: plazmą, kurioje nėra trombocitų; trombocitais turtinga plazma ir raudonieji kraujo kūneliai
Taip atskirta trombocitais praturtinta plazma sutraukiama į švirkštą ir įšvirkščiama į tas galvos odos vietas, kurioms reikia stiprinti plaukų augimą. Tai labai efektyvi procedūra, kurios metu organizmui suteikiama natūrali galimybė išsigydyti pačiam, todėl nėra jokios užkrečiamų infekcijų rizikos bei yra tik labai maža alerginių reakcijų rizika.